Нашият проект на шега е наречен Rabbit, на сериозно - Radio Amateur Balloon Beacon experiment.
Rabbit-2 е балонен експеримент подобен на своя предшественик Rabbit-1.
Полетът на Rabbit-1 беше през 2013 г. Повече данни може да видите ТУК...
Апаратурата на борда е "Направи си сам", разработена е от радиолюбители и ориентирана към нашето хоби. Конфигурация на Rabbit-2:
- 600 грамов латексов балон, напълнен с около 1 куб. м. хелий;
- парашут, с който полезния товар ще се върне меко на земята;
- и... самият полезен товар.
Rabbit-2 ще носи на борда си подобрен вариант на APRS тракер Trackuino, с помощта на данните от който се надяваме да го открием при кацането му на земята.
На борда ще летят още: телеграфен радио-фар в 2м обхват предаващ фиксирано съобщение и
телеметричен предавател на 70см обхват, предаващ измерванията на няколко физични параметра. Този предавател ще излъчва на CW и RTTY. При разработката на модула за 70см целта беше теглото да се вмести в границите 12-15 грама: микроконтролер, предавател, температурни сензори, барометричен сензор, антена и захранване. Модулът ще се захранва само от слънчев панел.
Всеки който е създал нещо с ръцете си и с главата си, познава тръпката, когато неговото творение "оживее". Още по-голямо е удоволствието когато знаеш, че резултатът от твоите усилия е преодолял екстремните условия на един няколкочасов стратосферен полет! Обратно нагоре
Полетът на Rabbit-2 ще бъде през пролетта на 2015г (датата ще бъде уточнена по-късно). Разчетна височина на полета 30 000м.
С този полет ще бъде интересно да наблюдаваме как ще бъде приемана телеметричната информация излъчвана в 70см обхват и как ще се държи този модул по време на полета, при условия, че няма да има сериозна термоизолация. Очаква се силно изменение на работната честота ( няколко kHz ) с промянаната на температурата, а в при определени условия той ще престане съвсем да работи.
"Поведението" му ще определи дали ще бъде използван за по-ниски полети или ще се търси начин за термоизолация...
На 9 ноември 2013 г. Rabbit-1 трябва да се издигне в небето над България и да достигне разчетна височина от 30 000 м.
Rabbit-1, като първи от серия планирани полети има няколко прости и забавни задачи, които трябва реши.
По време на целия си полет той трябва да предава на определен интервал своето местоположение, определено по GPS на борда му, а също така да измерва и предава няколко физически величини. На Rabbit-1 ще бъдат измервани: външна температура, температура в кутията и напрежение на захранващите батерии.
Нашата цел по време на този полет е да тестваме някои нови елементи и цикъл от процедури:
подготовка на полезния товар за полет
пълнене на балона с хелий и пускането му в полет
работа на екипа (екипите) по следене на балона по време на полета и издирването му след като падне на земята
обработка и визуализация на измерваните по време на полета данни - в реално време и след полета
както и да видим дали са отстранени някои недостатъци от предишни полети.
Приемането на APRS данните: из цяла България и из съседните страни има множество APRS приемни стнации (гейтове). Някои от тях се намира по високи и стратегически върхове, други са по домовете на радиолюбителите. Всички те в съвкупност осигуряват добро покритие на района, където ще бъде полета. Фактът, че балонът е на голяма височина дава възможност дори и домашните приемни станции иначе с малък обхват, да приeмат сигналите от голямо разстояние от стотици км.
Приемане на CW beacon в 2m обхват и телеметричната информация предаване на CW на 70 см
Не всички радиолюбители владеят изкуството на Морз. Но пък това се явява най-лесния и достъпен начин да чуеш и декодираш с ушите си сигналите от балона. Необходим е само приемник на съответната честота. (Приемникът трябва да може да приема CW или SSB сигнали. Ако разполагате с приемник, работещ само на честотна модулация FM - той не е подходящ за целта)
Приемане на телеметричната информация предавана на RTTY на 70см
Това е новото за нас в този полет. За приемането на тези данни няма изградена инфраструктура, подобно на APRS мрежата. Организиране на наземна приемна станция е макар и просто изисква някаква подготовка.
Предишният проект от серията Rabbit беше реализиран с помощта на много приятели радиолюбители и не само...
Макар и малък такъв проект консумира средства, а предстоят и още полети ...
Вашата помощ за следващия полет на български балон с радиолюбителска апаратура на борда е добре дошла!